Pravilna pozicija za upravljačem

Vecina vozaca svesna je da im bezbednost pri vožnji obezbedjuju elementi aktivne zaštite kao što su vazdušni jastuci, ABS ili elektronska kontrola stabilnosti – ESP, medjutim ne znaju da je osnovni uslov za bezbednost pravilan položaj za upravljacem.

Dosta vozaca ce za upravljac svog automobila da se namesti na slican nacin kao što to cine sedajuci ispred televizora. Udobno ce da se zavale u sedište s iskošenim naslonom i na put pred sobom gledace iznad upravljaca.

Pritom ce mnogi da zaborave da se vežu sigurnosnim pojasom, a neki ce u vožnji da koriste i mobilni telefon za koji je dokazano da znacajno produžava vreme vozacevog reagovanja.

Postoji mnogo razloga koji dokazuju zašto je pozicija vozaca jedan od najvažnijih bezbednosnih elemenata, a ovde cemo navesti neke od njih.

Bitno je da se telo udobno smesti u desertkartsseatbelt1sedište, i to tako da ono podržava lumbalni deo. Naslon sedišta treba da bude podešen na taj nacin da telo drži uspravno, a to ce da omoguci bolju preglednost puta.

Isto tako, ukoliko automobil ima mogucnost za podešavanje sedišta po visini, svakako treba da se iskoristi, jer se time povecava preglednost. Visinu sedišta treba podesiti tako da glava vozacu bude desetak centimetara ispod krovne linije kako se ne bi udario u slucaju prelaska preko neke vece rupe ili neravnine.

Takodje, važno je da se sedi dovoljno blizu upravljaca kako bi vozac u kriticnoj situaciji bio sposoban da na vreme reaguje pritiskajuci odgovrajucom snagom papucicu kocnice i spojnice. Ukoliko je previše udaljen od papucica, nogama nece moci da postigne dovoljnu silu pritiska, što može da bude vrlo opasno, narocito kada život zavisi od kocenja.

Udaljenost od upravljaca isto tako je važna i zbog položaja ruku koje bi trebalo da budu blago povijene i postavljene na sredinu spoljašnjeg dela upravljaca (položaj na satu 9-3). Na ovaj nacin vozac ima bolju kontrolu u situacijama kada je potrebno da iskoristi motoricke sposobnosti upravljanja vozilom.

Na sigurnosni pojas treba da se obrati posebna pažnja. Donji deo pojasa treba ide preko karlicnih kostiju, a pritom treba da se obrati pažnja na to da u džepovima ne bude mobilni telefon, kljucevi ili neki drugi tvrdi predmet. Naime, ukoliko dodje do nesrece, pojas stavljen preko ovih predmeta nabice ih u telo, što može da izazove teže povrede. Preporucljivo je da se proveri da li je kopca pojasa dobro nameštena, tako što ce pojas da se povuce rukom jer ce neispravan pojas prilikom sudara da otkaci. Isto tako, zbog neispravnog sigurnosnog pojasa ili zbog njegovog nekorišcenja može da se dogodi da pri eventualnom sudaru ne dodje do aktiviranja vazdušnog jastuka.

Nameštanje i provera pojasa ne traje duže od tridesetak sekundi, što je zanemarljiivo vreme, a može da spase život.

Izvor: Net Auto