Mitovi i legende o ABS-u, gumama, motornom ulju…

 

Mitovi i legende o abs-u, gumama...

ABS skraćuje put kočenja, niskoprofilne gume na masivnim felnama nude automobilu bolje „ležanje“ na putu, pogon na sva četiri točka omogućava brži prolazak kroz krivinu. Neki automobilski mitovi žive večno. Šta je istina, a šta samo urbana legenda pročitajte u ovom tekstu.

 

Idealan raspored težine kod automobila je 50:50 na prednjoj, odnosno zadnjoj osovini

Istina je da je raspored težine izuzetno važan za vozne karakteristike automobila, ali od samog rasporeda mase po osovinama mnogo je važniji centar ravnoteže, koji bi trebalo da bude što niži i povučeniji prema centru vozila. Raspored težine od 50:50 ne bi mnogo značio ako bi najveći deo mase bio raspoređen ispred prednje i iza zadnje osovine vozila. Kod trkačkih automobila raspored je najčešće 40:60 u korist zadnje osovine.

Univerzalne gume bolje prijanjaju na mokroj podlozi

Nažalost, univerzalne gume su nužno zlo za ljude koji žive na geografskom položaju s niskim i visokim temperaturama tokom godine, a lenji su da stavljaju zimske gume zimi, a letnje gume leti. Univerzalne gume nude kompromis u performansama, ali u situacijama kada je temperatura vazduha viša od deset stepeni, na mokroj podlozi, svaka letnja guma će imati bolje performanse od najbolje univerzalne gume.

ABS skraćuje put kočenja

Elektronski sistem protiv blokiranja kočnica nije dizajniran da bi skratio put kočenja, već da bi vozaču ponovljenim pritiskanjem i otpuštanjem kočnica omogućio nastavak upravljanja vozilom i izbegavanje opasnosti u situacijama ekstremnog kočenja, kada bi se automobili bez ABS-a zbog blokiranih kočnica kretali pravolinijski i, za većinu vozača, bez kontrole. Sporedni efekat jednostavnosti korišćenja ABS-a je kraći zaustavni put, ali vrhunski vozači mogu da se i bez ABS-a zaustave brže nego s njim.

 

Niskoprofilne gume na felnama velikog prečnika nude najbolje vozne osobine

Nažalost, prečnik felni kod sportskih automobila povećavao se da bi tehničari mogli da montiraju veće i samim tim efikasnije kočnice. Dizajnerima se svidelo kako izgledaju velike felne na niskoprofilnim gumama, pa je od toga stvorena čitava industrija. Šira guma zaista nudi osećaj bolje povratne informacije na upravljaču, ali za njeno prijanjanje na podlogu od same širine mnogo je važnija kompozicija, tvrdoća i dubina šara na gumama.

Pogon na sva četiri točka omogućava brži prolazak kroz krivinu

Integralni pogon odličan je za brz start s mesta, bolje kretanje na mokroj i snežnoj podlozi, kao i za brži izlazak iz krivine, ali vozaču neće omogućiti bržu vožnju kroz krivine, jer to zavisi od guma, arhitekture vešanja, težišta i mase automobila.

Motorno ulje mora se menjati svakih 10.000 kilometara

Tehnologija izrade modernih sintetičkih ulja znatno je napredovala od nastanka ovog mita. Motorno ulje treba menjati prema preporuci proizvođača, koju možete naći u knjižici vozila, najčešće na svakih 15.000 km, a veoma često i posle više od toga.

Izvor: Internet Krstarica