Granica – Kućni ljubimci

Šta je potrebno da znate kada vodite kućne ljubimce preko granice Republike Srbije. Šta je potrebno da imate od dokumenata i dozvola. Sledi tekst Uprava Carina.

NEKOMERCIJALNO KRETANjE KUĆNIH LjUBIMACA PREKO DRŽAVNE GRANICE

Nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca preko državne granice vrši su u skladu sa odredbama „Pravilnika o uslovima za nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca za koje nije potrebno rešenje za uvoz i tranzit, kao i o izgledu i sadržini obrasca uverenja (sertifikata) za te pošiljke“ („Sl. glasnik RS“, broj 11/2011-u daljem tekstu: Pravilnik).

Nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca jeste svako premeštanje do pet kućnih ljubimaca koji nisu namenjeni za prodaju ili drugi vid prenosa trećim licima, a koje podrazumeva premeštanje kućnih ljubimaca, odnosno njihovo unošenje, tranzit, iznošenje ili ponovno unošenje na područje Republike Srbije, u pratnji vlasnika ili drugog odgovornog lica koje je ovlašćeno od strane vlasnika.

Pri nekomercijalnom kretanju kućnih ljubimaca pse , mačke, krznašice (koji moraju biti i trajno obeleženi na propisan način-čipovani), kao i ostale životinje: beskičmenjake, izuzev pčela i rakova, ukrasne tropske ribice, vodozemce, sve vrste ptica, izuzev živine, gmizavce, sisare-glodare i domaće kuniće, mora pratiti uverenje (sertifikat) kojim se potvrđuje da su ispunjeni uslovi za njihovo nekomercijalno kretanje. Izgled i sadržina obrasca uverenja (sertifikata) o ispunjenosti uslova za nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca sastavni je deo Pravilnika.

Pri unosu/iznosu kućnih ljubimaca ovlašćeni carinski službenik vrši uvid u podnetu dokumentaciju, a ukoliko je reč o psima, mačkama i krznašicama dodatno vrši i očitavanje njihovih mikročipova.

Međutim, kada je reč o nekomercijalnom kretanju kućnih ljubimaca divljih ugroženih i zaštićenih vrsta životinja, čiji prekogranični promet je regulisan odredbama CITES konvencije, uz napred navedenu dokumentaciju potrebno je priložiti i Dozvolu za prekogranični promet životinja u ličnom vlasništvu, koju na zahtev vlasnika izdaje Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine-Grupa za sprovođenje CITES konvencije.

Dozvola za prekogranični promet životinja u ličnim vlasništvu koristi se za višestruki prelazak granice, odnosi se na samo jedan primerak životinje i važeća je samo ako životinju prati vlasnik na čije ime i glasi dozvola. Sastavni deo dozvole je jedan ili više primeraka propratnog obrasca koje carinski službenik overava pri svakom prelasku granice.

Dozvolu za prekogranični promet životinja u ličnim vlasništvu za životinju registrovanu u drugoj zemlji, koja se unosi u Republiku Srbiju, napred navedeno ministarstvo izdaje na osnovu podnetog zahteva vlasnika i odgovarajuće dozvole koju je izdao nadležni organ zemlje u kojoj je životinja registrovana. Dozvola izdata na ovakav način važeća je samo ukoliko je uz nju priložen i original dozvole za prekogranični promet životinja u ličnom vlasništvu koju je izdala zemlja u kojoj je životinja registrovana i ako je životinja u pratnji vlasnika. Svaku izgubljenu, ukradenu ili uništenu Dozvolu za prekogranični promet životinja u ličnom vlasništvu može da zameni samo nadležni upravni organ koji je istu i izdao.

Ukoliko nadležni organ izda zamenu dozvole na istoj mora biti naznačena napomena: „dozvola verodostojna kopija originala“. Rok važenja Dozvole za prekogranični promet životinja u ličnom vlasništvu (za životinje,kućne ljubimce,
divljih ugoženih i zaštićenih vrsta) ne sme biti duži od tri godine. Kad istekne poslednji dan važenja takve dozvole ista je nevažeća.

Prilikom tranzita kućnih ljubimaca divljih ugroženih i zaštićenih vrsta kroz Republiku Srbiju nadležno ministarstvo ne izdaje Dozvolu za prekogranični promet životinja u ličnom vlasništvu, već se carinskom organu na uvid podnosi izvozna CITES dozvola države izvoza iz koje je vidljivo konačno odredište. Ovlašćeni carinski službenik vrši proveru validnosti podnete CITES dozvole, izdate od strane nadležnog organa zemlje izvoza ili ponovnog izvoza, kao i da li dokumentacija odgovara primercima životinja koje se prenose.

Napomena Redakcije sajta Motorna-Vozila.com: Ovaj tekst je preuzet sa sajta Uprave Carina Republike Srbije 20. marta 2013. godine. Možda su državni organi Republike Srbije u medjuvremenu menjali zakonska ili podzakonska akta, tako da ove informacije treba da primite sa rezervom i proverite ih na više izvora, pre svega na sajtovima Uprave Carina i Ministarstva finansija i privrede Republike Srbije.

Ostale tekstove o tome šta možete prenositi preko granice, kakve su procedure na carini pročitajte u meniju Granica.