Osamdesetogodišnjica Von Opelovog rekorda

Pred tri hiljade zvanica, 23. maja 1928. godine na autodromu AVUS u Berlinu zapocelo je raketno doba.  Kakav je to bio dan!  Sa dugim tragom od vatre i dima iza njegovog sjajno crnog trkackog automobila u obliku cigare, izvedenog sa dva masivna krila koja su imala zadatak da mašinu zadrže pri tlu, Fritz Von Opel je postavio brzinski rekord za automobile na raketni pogono, dostigavši brzinu od 238 km/h vozeci svoj model RAK 2. Von Opel, unuk Adama Opela, osnivaca kompanije Opel Motor, i njegovi partneri Friedrich Sander i Max Valier koristili su 24 rakete sa cvrstim gorivom sa 120 kg eksploziva za pogon modela RAK 2. Svaki put kada bi Von Opel pritisnuo papucicu za gas upalio bi dve rakete, time povecavajuci snagu, sve dok nije dostigao punu snagu i postavio svetski rekord.

auto-11

“Prestao sam da razmišljam. Postupao sam samo na osnovu instikata, s nesputanom silom koja je besnela iza mene” rekao je Von Opel nakon što je izašao iz automobila.

Adrenalin i dalje tece, Von Opel je odmah najavio svoj krajnji cilj: Želeo je da leti avionom na raketni pogon. “Sanjajte zajedno sa nama o danu kada ce prvi svemirski brod leteti oko naše zemlje brže od sunca” obratio se publici Von Opel.

Nešto više od godinu dana nakon toga, 30. septembra 1929. godine, Von Opel je okusio delic deo tog sna postavši prvi covek koji je poleteo u avionu na raketni pogon.

Napredovanje u svemir


San je zapoceo kada je Max Valier, astronom iz južnog Tirola, probni pilot i pisac knjige Napredovanje u svemir prišao Von Opelu 1927. godine tražeci podršku za Valierova istraživanja raketnih mašina. Von Opel, koji je bio vozac auto trka i pilot, prepoznao je potencijal raketne tehnologije kao i njenu marketinšku vrednost za njegovu porodicnu kompaniju. Od tada pa nadalje, Opelov pogon u nemackom gradu Rüsselsheimu zapoceo je istraživanje inovativnih vrsta pogona, merenjem potisne sile razlicitih vrsta raketa na narocito konstruisanoj probnoj rampi. Inženjer i konstruktor raketa Sander isporucio im je blizu Bremerhavena raketu na cvrsto gorivo koja je predstavljala pravo remek delo. Sander je vec stekao ugled u proizvodnji raketa za morske spasilacke operacije, njegovi projektili koristili su se za izbacivanje konopaca brodovima u opasnosti.

auto-2Do proleca 1928. godine kompanija je najavila javni debi automobila sa raketnim pogonom, nazvanog RAK 1. Dogadjaj se zbio 11. arpila na pisti kompanije u Rüsselsheimu, prvoj stalnoj stazi za probe u Nemackoj. Za svega osam sekundi, RAK 1 dostigao je brzinu od 100 km na cas, dok se nije zaustavio na uzbrdnom delu staze. Probna vožnja je pozdravljena kao novi tehnološki trijumf, novinski izveštaji su u buducnost gledali s puno entuzijazma. Maštanja o sigurnim letovima u Ameriku i razvoju svemirskih brodova cinila su se izvesnom mogucnošcu.

Sedenje na 120 kilograma eksploziva

Pošto Opelov autodrom nije razvijen za brzine vece od 140 km na cas, Fritz Von Opel je izabrao visoko-brzinski AVUS autodrom u Berlinu za njegovu vožnju za postavljanje rekorda sa tehnološki i aerodinamicno preuredjenim modelom RAK 2.

Staza AVUS obezbedila je visoko profilnu lokaciju za predstavljanje Opelovog inovativnog pogonskog sistema javnosti. Tri hiljade gostiju iz sveta šou biznisa, sporta, nauke i politike skupilo se na severnoj trbini u išcekivanju probne vožnje. Filmska zvezda Lilian Harvey i bokserski idol Max Schmeling bili su medju poznatim licnostima u publici.

Raketno vozilo bilo je sakriveno od pogleda platnenom ciradom, kada se Johann Schütte, predsednik Naucnog društva za letove obratio publici, odajuci pocast Valierovom radu.auto-3

RAK 2 je otkriven i dovucen do startne linije, gde su mu ugradjene rakete koje su prikopcane na kablove za paljenje. Publika je sa zaprepašcenjem gledala raketni automobil: Vitko, crno telo bilo je montirano na šasiji koja je pozajmljena od Opelovog modela 10/40 PS. Bio je opremljen sa dva predimenzionirana krila kako bi se kompenzovalo ocekivano podizajnje i sprecilo neželjeno poletanje. Snagom od 24 rakete, koje su se palile pomocu narocito razvijenog, pedalnog elektricnog sistema, stvarajuci potisak od 6.000 kilograma, RAK 2 bio je izveden tako da dostigne brzine vece od 200 km na cas, ali niko nije tacno znao koliko brzo je mogao da vozi.

Dvadesetdevetogodišnji Von Opel, noseci pilotsku jaknu i naocare, seo je za volan sa “uznemirujucim mislima koje su mu proletale kroz glavu ” kako se kasnije prisecao, “sedajuci na 120 kg eksploziva, kolicini dovoljnoj da raznese citavo okruženje .”

Nekontrolisana sila koja divlja


Na posletku, samo su legendarni Opelov vozac auto trka Carl Jörns, Valier i konstruktor rakete Sander ostali uz pilota. Von Opel se kasnije osvrnuo: “Sander se rukovao sa mnom. Zašto tako formalno?”

Uskoro mu je postalo jasno.

“Pritisnuo sam pedalu za paljenje i rakete iza mene su zagrmele, potiskujuci me unapred. Bio je to oslobadjajuci osecaj. Ponovo sam pritisnuo pedalu, potom još jednom – obuzelo me poput bure – cetvrti put. Bocno od mene sve je nestajalo. Sve što sada vidim je staza koja se pruža preda mnom poput velike trake. Nagazio sam još cetiri puta, brzo – sada se vozim na osam raketa. Ubrzanje me dovodi u groznicavo stanje. Prestajem da razmišljam. Ponašam se iskljucivo na osnovu instinkta, sa nekontrolisanom silom koja divlja iza mene.”

auto-4

Zapanjujuca brzina je dovela do podizanja prednjeg dela raketnog automobila pri kraju probne vožnje: Krila nisu pod dovoljnim uglom da bi sprecila podizanje. Samo brza reakcija iskusnog pilota zadržala je RAK 2 na pravcu, izbegavši katastrofu.

Za manje od tri minuta, spektakl je bio završen. Von Opel i njegova raketa su preko noci postali senzacija jer se vest raširila po citavom svetu. Najveca brzina postignuta tokom rekordne probne vožnje bila je 238 km na cas.

Filmska zvezda Lilian Harvey poverila se izveštacu: “Volela bih da se vozim u raketnom automobilu sa Fritzom Von Opelom.” Casopis Das Motorrad” (Motorcikl) napisao je: “Niko nije mogao da se odupre utisku da smo ušli u novu eru. Automobil Opel s raketnim motorom mogao bi da bude prvi praktican korak u osvajanju svemira.” Zvezda americkog nemog filma Jackie Coogan kasnije je fotografisan kako sedi u prototipu RAK.

“Raketni Fritz” postao je heroj, medjutim, novi izazovi stajali su pred njim. Mesec dana kasnije, u junu 1928. godine tim je postavio novi svetski rekord modelom RAK 3, u brzini postignutoj u vožnji na pistama, na probi izvedenoj bez vozaca u automobilu, na za tu svrhu zatvorenom delu piste u blizini mesta Celle-Burgwedel.

Nekoliko nedelja kasnije, u pokušaju da obori taj rekord, RAK 4 je uništen u velikoj eksploziji. Nakon ovoga usledili su testovi s raketnim motociklom, ali je dalje testiranje zabranjeno od strane vlasti kao previše opasno.
…. nastavice  se

Izvor teksta i slika:  Net Auto