Sistemi za alarmiranje umornog i dekoncentrisanog vozača

Dva najnovija sigurnosna sistema koja stižu iz Volvoa baziraju se na pracenju ponašanja vozila, a ne kao kod drugih proizvodjaca – na nadziranju ponašanja vozaca. To su:

  • Kontrolni sistem za alarmiranje vozaca (DAC) – jedinstvena Volvo tehnologija koja upozorava umorne i dekoncentrisane vozace
  • Sistem upozoravanja prilikom prelaska u drugu traku (LDW) – upozorava vozaca kada automobil predje preko oznacene linije puta bez vidljivog razloga

11

Istraživanja pokazuju da je u skoro 90 odsto svih saobracajnih nesreca kriv dekoncentrisani vozac. Volvo zato uvodi Kontrolni sistem za alarmiranje vozaca (DAC) – prvu tehnologiju te vrste namenjenu za putnicke automobile. Sistem je usmeren na alarmiranje vozaca u trenucima kada je njegova koncentracija smanjena, kao na primer kod dugih putovanja.

Uz ovaj sistem, Volvo lansira još jedan – Sistem upozoravanja prilikom prelaska u drugu traku (LDW) koji upozorava vozaca na bezrazložno skretanje u drugu traku.

Oba sistema dolaze kao deo opcionog paketa koji je nazvan Sistem alarmiranja vozaca (Driver Alert System). Paket ce biti dostupan uz Volvo modele S80, V70 i XC70 pri kraju 2007.

„Svakodnevna bezbednost kljuc je naše sigurnosne filozofije. Kad je u pitanju preventivna bezbednost naš je pristup isti kao kod sistema zaštite putnika. Drugim recima, naša se istraživanja i razvoj temelje na onim tehnološkim aspektima koji mogu da stvore važne pomake u segmentu svakodnevnog saobracaja,“ istice Ingrid Skogsmo, direktorka Volvo centra za bezbednost.

2

Volvo je sebi postavio zadatak da razvije tehnologiju koja ce pomoci vozacu da izbegne ili smanji jacinu sudara koji je uzrokovan umorom vozaca ili njegovom dekoncentrisanošcu.

Kontrolni sistem za alarmiranje vozaca (DAC) prvenstveno se primenjuje u situacijama kada je povecan rizik od gubitka koncentracije i kada posledice saobracajne nesrece mogu da budu teške. Ravan put cesto može da uljuljka vozaca u lažni osecaj opuštenosti. Tada se povecava rizik od moguce pospanosti vozaca. Sistem se ukljucuje pri brzini od 65 km/h i ostaje aktivan sve dok brzina ostaje iznad 60 km/h.

Sistem beleži sve što se dogadja na putu, a kontrolni sistem za alarmiranje vozaca prati kretanje automobila i procenjuje da li ga vozac kontroliše ili ne. Ova metoda je jedinstvena i vrlo pouzdana.

„Naš sistem ne nadzire ponašanje vozaca, koje može da varira od osobe do osobe, nego se fokusira na efekte koje 31ostavlja umor ili dekoncentrisanost vozaca na ponašanje vozila na putu. Sistem prati progresivno kretanje vozila i daje pouzdane informacije o tome hoce li nešto poci naopako i u tom slucaju alarmira vozaca pre nego što postane kasno,“ naglašava Daniel Levin, projekt menadžer Volvo Cars korporacije zadužen za DAC projekat. Levin dodaje: „Cesto nas pitaju zašto smo se odlucili na takav pristup umesto da pratimo pokrete ociju vozaca. Naš odgovor leži u tome što smatramo da je tehnologija pracenja pokreta ociju još uvek nedovoljno dobra.“

DAC sistem pokriva i situacije kod kojih vozac previše pažnje posvecuje telefoniranju, odnosno drugim putnicima u automobilu i u tim trenucima nema dovoljnu kontrolu nad vozilom.

Tekstualne poruke i zvucni signali

Sa tehnicke tacke: DAC sistem se sastoji od kamere, brojnih senzora i kontrolne jedinice. Kamera koja je ugradjena izmedju vetrobranskog stakla i unutrašnjeg retrovizora kontinuirano meri razmak izmedju automobila i oznaka na putu. Senzori registruju pokrete automobila, a kontrolna jedinica prikuplja podatke i izracunava mogucnost gubitka kontrole od strane vozaca. Ukoliko je procenjeno da rizik može da bude visok, vozac se alarmira preko zvucnog signala. Uz to, na displeju u automobilu pojavljuje se tekstualna poruka sa simbolom šolje za kafu kako bi upozorila vozaca da napravi kratak odmor u vožnji.

4

Sistem upozoravanja prilikom prelaska u drugu traku (LDW)

5Samo u SAD jedna cetvrtina svih saobracajnih nesreca prouzrokovana je prelaskom automobila u drugu kolovoznu traku. Cak jedna trecina povreda nastaje pri ovakvim situacijama, što samo svedoci o tome kako se lako izgubi koncentracija u prividno neporomenljivim uslovima vožnje – na ravnom i «dosadnom» putu. Volvo vodi racuna o tome i zato je stvorio LDW Sistem upozoravanja prilikom prelaska u drugu traku. Sistem pomaže prilikom sprecavanja nesreca nastalih prelaskom u drugu traku i ceone sudare nastale usled smanjenja koncentracije. Istraživaci Volvoa procenjuju da LDW sistem može da smanji mogucnost nastanka ovih nesreca za 30-40 odsto pri brzinama izmedju 70 i 100 km/h.

Sistem upozoravanja prilikom prelaska u drugu traku aktivira se preko centralne konzole, a upozorava vozaca nežnim zvucnim signalom ukoliko automobil bez vidljivog razloga skrene u drugu traku ili prilikom skretanja ne upotrebi žmigavac. I ovaj sistem koristi kameru koja prati položaj automobila u odnosu na oznake na putu. LDW se ukljucuje pri brzini od 65 km/h i ostaje aktivan sve dok brzina vožnje prelazi 60 km/h.

Ogranicenja sistema

Neke od opisanih sistemskih stavki mogu da budu osujecene ukoliko broj ili kvalitet iscrtanih znakova na putu nije na odgovarajucem nivou. Znakovi na putu moraju da budu jasno iscrtani i vidljivi kameri, a loša osvetljenost, magla, sneg i ekstremni vremenski uslovi mogu da prouzrokuju slabije funkcionisanje sistema.

Izvor: Net Auto