Kasko osiguranje

Kasko osiguranje je najskuplji ali i najsigurniji nacin zaštite automobila

Kasko osiguranje kao svoju osnovnu funkciju ima nadoknadu štete vlasniku vozila nastradalog u udesu ili na neki drugi nacin, kao i u slucaju totalnog unišenja ili nestanka.

Dok obavezno osiguranje (osiguranje od autoodgovornosti) služi da bi se nadoknadila šteta naneta drugom vozilu, kasko nadoknadjuje štetu vlasniku vozila bez obzira da li je kriv ili ne. Iako se naknada se isplacuje bez obzira na krivicu, ali ipak postoje brojna ogranicenja.

Na primer, ukoliko je vozac upravljao pod uticajem alkohola, droge ili drugih nedozvoljenih psihoaktivnih supstanci, osiguravajuca kuca ima pravo da odbije zahtev za isplatu nadoknade. Ne priznaje se ni šteta nastala tokom transporta drugim vozilom (kamion, brod ili voz) ili ukoliko je prouzrokuje teret u prtljažniku ili kabini, nuklearni incident, rast, zemljotres …

kljucevi_automobilaDobro se informišite o svim spornim situacijama, da se kasnije ne biste kajali. Još jedna vrlo važna stvar – kasko osiguranjem nije pokrivena kradja od strane clana porodice ili cak osobe koja živi u istom domacinstvu, kao ni ukoliko je u trenutku udesa za volanom uz dozvolu vlasnika sedela osoba bez vozacke dozvole.

Vrste kasko osiguranja

Može se zakljuciti samo osnovno kasko osiguranje, koje pokriva svaku vrstu štete osim kradje. Osiguranje protiv kradje je nešto skuplje, a ono se može zakljuciti samo za teritoriju Srbije ili ukljucenim inostranstvom. Delimicnim kasko osiguranjem pokriva se, na primer, lom ili oštecenje stakla. Postoji i delimicno kasko osiguranje samo za slucaj saobracajnih nezgoda.

Popravka ili isplata

Ukoliko je automobil u garantnom roku ili je uzet na lizing, bice popravljen u ovlašcenom servisu. U suprotnom, može se popraviti u nekom od servisa sa kojim osiguravajuca kuca ima ugovor ili vlasnik nadje drugi auto servis na osnovu cijeg racuna se vrši isplata. Naravno, procenitelji ce reci da li je racun “naduvan” ili realan.

Polovni i neoriginalni delovi

Nije redak slucaj da se stariji automobili popravljaju polovnim ili neoriginalnim delovima, te se nemojte iznenaditi ukoliko vam u osiguravajucoj kuci ponude takvu opciju. Neki originalni auto delovi, koji nisu od presudne važnosti za funkcionisanje automobila previše su skupi da bi bilo ekonomski opravdano ugraditi ih u automobil star cetiri-pet godina. Naravno, generalizacija nije moguca, pa sve zavisi od odnosa cene automobila i delova, kao i njihove funkcije.

Totalna šteta

Totalna šteta, prema ugovoru, ne može da bude veca od ugovorene vrednosti automobila, što znaci da ukoliko se za jednu štetu isplati tolika suma proglašava se da je rec o totalnoj šteti i ugovor prestaje da važi.

Novi vlasnik

U slucaju prodaje vozila, ugovor o kasko osiguranju se prekida, a premija za preostali period vraca osiguraniku. Medjutim, ukoliko je u toku te godine isplacena makar jedna šteta, novac mu nece biti vracen. Novi vlasnik ce morati da potpiše novi ugovor o kasko osiguranju na svoje ime.

Bonus i malus

Bonus je nagradjivanje vlasnika koji u toku godine nije napravio nikakvu štetu na svom automobilu, kako bi se motivisao da i ubuduce bude pažljiv. Bonus svake godine raste do najviše 50%, pri cemu je vrlo znacajno da se može preneti na novi automobil ili cak na clana uže porodice.

Sa druge strane, malus predstavlja kažnjavanje za vozace koji u toku godine više puta naplate štetu. Na primer, DDOR Novi Sad nakon trece štete naplacuje malus u punom iznosu premije, dok se kod Dunav osiguranja kod trece isplate doplacuje 20%, cetvrte 30%, pete 50% i kod svake sledece 100% premije.

Bonus i malus takodje imaju zadatak da motivišu vlasnike da ne prijavljuju manja oštecenja, vec da ih poprave o svom trošku – mnogi ne žele da zbog nekoliko ogrebotina izgube bonus za sledecu godinu i pritom rizikuju malus ukoliko im zatreba veca intervencija. Naravno, bonus se ne gubi ukoliko je drugi vozac izazvao udes.

Cene kasko osiguranja

Cena zavisi od brojnih faktora, medju kojima su: vrednost, starost, snaga motora, tip, pa cak i marka vozila (neke osiguravajuce kuce imaju vece cene za npr. BMW, Audi, Porsche ili Volkswagen), vrsta osiguranja …

Tu su i razni popusti ukoliko se ugradi neki od sistema mehanicke ili elektronske zaštite (alarm, GPS, razne mehanicke blokade). Ucešce u šteti od 5% do 30% takodje utice na cenu – premija je tako niža, ali ce biti manje i novca nakon udesa. Mnoge lizing kuce imaju sa osiguravajucim kucama dogovor o davanju popusta, što odgovara svim stranama u poslu.

Kome se žaliti

U slucaju problema možete se obratiti informativnom centru Narodne banke Srbije putem besplatnog broja telefona 0800-111-110. Centar radi svakog radnog dana od 08:00 do 21:00, a na postavljena pitanja se odgovara u roku od 48 sati. Razne informacije se mogu dobiti i na zvanicnom sajtu http://www.nbs.rs.

Šta kada se desi kradja?

Odmah prijaviti policiji i osiguravajucoj kuci. Zakonski rok za pronalaženje automobila je mesec dana, koliko je potrebno cekati da bi se podneo zahtev za odštetu. Prilikom podnošenja je potrebno predati dokaz o prijavi kradje policiji, potvrdu da auto nije pronadjen, saobracajnu dozvolu i kljuceve.

Nedostatak saobracajne dozvole ili kljuceva može zakomplikovati situaciju, te ih nikada nemojte ostavljati u kolima. Ako se vozilo naknadno pronadje, ono postaje vlasništvo osiguravajuce kuce. Vlasnik ga može dobiti nazad tek kada vrati isplacenu odštetu.

Izvor: Auto Vesti