Kako do željene nijanse vozila?

carpaintingProizvodni program automobilske industrije svake godine je bogatiji za otprilike stotinu novih nijansi. To vec dugo nisu vise samo jednostavne, takozvane uni-nijanse (bela, crvena, zelena, plava itd.), vec i efektne nijanse kao sto su metalik, perla-efekat i slicno. Za proizvodnju auto-boja upotrebljavaju se sve specijalizovani i zahtevniji pigmenti koji vozilu daju posebno sjajan izgled.

111Zbog ovako dinamicnih promena i sve vecih zahteva klijenata, auto-lakireri su u obavezi da prate trendove i novitete na trzistu auto-boja. Oni ne samo da moraju da imaju sve nijanse boja u svojoj radionici, vec moraju i da znaju kako da na odgovarajuci nacin poprave eventualne razlike u nijansama. Vlasnik automobila s pravom ocekuje da se nijansa na novolakiranom delu automobila ne razlikuje od preostalog dela. Samo lakirer koji stucno obavlja svoj posao zna koliko je znanja i iskustva potrebno da se dobije takav rezultat. Cesto se desava da nijansa dobijena mesanjem za odredjen tip vozila odstupa od boje vozila. Postoji vise faktora koji dovode do takve situacije:

– dejstvo razlicitih uticaja sredine na vozilo, pre svega delovanje stetnih UV zraka, kiselih kisa, soli tokom zimskog perioda i slicno. Sve to utice da se nijansa vozila vremenom promeni;

– ciscenje i pranje vozila neadekvatnim, agresivnim sredstvima za pranje; veliku stetu auto-boji moze da nanesu i cetke za pranje u auto-perionicama, jer se u njima zadrzavaju cestice peska koje grebu boju;

– odstupanje u nijansi je moguce i kod potpuno novih vozila zbog razlicitih proizvodjaca i dobavljaca boja u automobilskoj industriji, kao i zbog proizvodnje istog tipa vozilau razlicitim drzavama; proizvodne linije mogu medjusobno da se razlikuju zbog razlicitih uslova aplikacije, a proizvodjaci autoreparaturnih premaza taj problem pokusavaju resiti uz pomoc vise varijanti jedne iste nijanse (npr. svetlija crvena, tamnije crvena, intezivnije crvena i sl.);

– ukoliko je vozilo u proslosti bilo vise puta popravljano, pa vise nema originalnu nijansu;

– gresku moze napraviti i majstor koji mesa boju;

– pogresna identifikacija nijanse na vozilu;

– emajli za mesanje pre upotrebe nisu bili dobro promesani;

– nepravilna aplikacija nijanse, odnosno neadekvatna oprema za prskanje, neadekvatni uslovi i tehnika prskanja; to je vazno kod efektnih nijansi (aluminijum, perle) kod kojih su odstupanja zbog nepravilnog nanosenja veoma velika. Na primer, nije isto ako perl-efekt nijansu nanosite sleva na desno ili obrnuto – kasnije moze da se dobije sasvim razlicita intezivnost nijanse.

27Sto se izbora nijanse tice, moguce su tri opcije. Broj nijanse se moze pronaci na automobilu. Svaki proizvodjac vozila na odredjenom mestu ima utisnut broj nijanse, i to najcesce negde u unutrasnjosti automobila (prtljaznik, ispod poklopca motora itd.). Druga mogucnost za pronalazenje odgovarajuce nijanse jeste paleta boja proizvodjaca autoreparaturnih premaza, odnosno jednostavno uporedjivanje sa bojom vozila. Ta mogucnost je preporucljiva ako imamo slucaj sa vise varijanti iste nijanse. Najbolje je ipak kataloski doci do odredjene nijanse. Tipa, prodavac pronadje u katalogu marku i tip Vaseg vozila i tacno vidi koje su sve nijanse bile aktuelne fabricki za odredjen tip vozila. Nakon izbora pravilne nijanse, potrebno je pomesati emajle prema uputstvu za mesanje. Veoma je vazno da su emajli za mesanje pre upotrebe vrlo dobro promesani.

38Dalje, prilikom nijansiranja veoma je vazno postovati odredjena pravila. Ukoliko je moguce, treba upotrebiti emajl za mesanje koji se nalazi u osnovnoj recepturi. Na taj nacin izbegava se pojava metamerije. Takodje, nijansiranje treba obaviti po danu, na prirodnoj svetlosti i izbegavati jako sunce. POred toga, naravno, u obzir dolaze i adetkvatne komore za farbanje. Deo automobila koji sluzi za eventualno uporedjivanje nijanse prethodno treba ispolirati sto finijom plimo-pastom. Boju uvek treba naneti na kontrolni karton ili plocicu, najbolje prskanjem pod uslovima istovetnim onima koji ce postojati i kasnije prilikom farbanja citavog vozila. Treba voditi racuna da sisak, pritisak, broj nanosa i udaljenost pistolja za prskanje u oba slucaja budu isti. Nijansa se uporedjuje kada je premaz potpuno suv, jer nijanse nakon susenja uglavnom potamne. Prilikom nijansiranja treba koristiti pravila o komplementarnim i partnerskim bojama. Ovo pravilo proizilazi iz poznatog Ostwald-ovog rasporeda spektralnih boja u krugu. Komplementarne boje se, u tom krugu, nalaze jedna nasuprot druge. Komplementarna boja nije preporucljiva za nijansiranje, jer ton nijansu cini prljavom. Partnerske boje leze jedne do druge u krugu. Takve kombinacije su preporucljive jer daju cistu i preciznu nijansu.

44Generalno, vrlo je vazna i redovna kontrola pravilnog funkcionisanja svih pomocnih sredstava koja se upotrebljavaju za mesanje i aplikaciju boja. To posebno vazi za vage i pistolje za prskanje. Takodje, bitno je postupati u skladu sa tehnickim uputstvima proizvodjaca o pripremi boje za aplikaciju. Propisana sredstva za ucvrscivanje i razredjivanje moraju da se koriste u propisanim kolicinama. Nijanse mogu da se promene i zbog nepravilne radne viskoznosti. To posebno vazi u slucaju efektnih nijansi. Kod efektnih nijansi vrlo su vazni i uslovi prskanja: velicina siska, pritisak, udaljenost pistolja za prskanje od objekta, sirina snopa, temperatura prostora, brzina prskanja, susenje izmedju nanosenja slojeva… Zatim, posebno kod efektnih nijansi, u slucaju da je potrebno samo delimicno izlakirati vozilo, preporucujemo tehniku lakiranja na prelaz.

Izvor: Speed industry