Komprimovani prirodni gas

Metan, KPG, komprimovani prirodni gas, zemni gas, CNG – skupa ugradnja, jeftino gorivo

cng_prtljaznikGorivo nastavlja da poskupljuje, tako da sve veci broj vozaca planira da ugradi uredjaj za plin – država tako direktno gubi novac, te uskoro možemo ocekivati povecanje akciza na plin.

Kada se to desi, mnogima ce se žestoko poremetiti racunica o uštedi. Da li postoji neko dugorocnije rešenje u ovim nemirnim vremenima?

Neki misle da postoji, a to je komprimovani prirodni gas (KPG) ili u žargonu metan. Trenutno se može reci da njegovim korišcenjem vožnja postaje duplo jeftinija.

Medjutim, problem predstavlja duplo skuplja ugradnja – od 2.000 do 2.500 evra za motore sa ubrizgavanjem, dok je za karburatorske znatno jeftinija – oko 600 evra.

Nedostatak pumpi takodje odbija vozace, mada njihov broj polako raste.

Šta je metan

Da pojasnimo šta je u stvari KPG (komprimovani prirodni gas) – to je gas nastao u zemlji, odakle se vadi namenski ili dolazi kao „nusproizvod“ prilikom vadjenja nafte. Nisku cenu objašnjava cinjenica da ga nije potrebno preradjivati pre upotrebe. Široko prihvacen naziv metan dobio je zbog toga što u njegovom sastavu metan ucestvuje sa cak 95%, a mogu se, izmedju ostalog, naci i etan (2.5%) i propan (0.2%).

Za razliku od tzv. (TNG) plina koji se u rezervoaru nalazi u tecnom stanju, metan uvek ostaje u gasovitom stanju – skladišti se pod pritiskom od oko 200 bara.

Kako se meri potrošnja
Upravo zbog njegovog agregatnog stanja u rezervoaru nastaje problem oko merenja potrošnje, pošto se ona može izraziti na više nacina.

Opšte je prihvaceno da se meri u kilogramima. Litri nisu podesni, pošto kolicina metana u jednom litru (jedan kubni decimetar) zavisi od temperature i pritiska. Naime, pošto uvek ostaje u gasovitom stanju, on ce popuniti i litar i kubni metar, samo pod razlicitim pritiskom.

Prosecan automobil bi trebalo da troši od 5 do 6 kilograma metana na 100 predjenih kilometara. Pošto je cena oko 53 dinara po kilogramu, prosta racunica govori da se za oko 270 dinara može preci 100 kilometara.

Ugradnja
Instalacija za metan je vrlo slicna onoj za plin, ali se uglavnom koristi nekoliko manjih rezervoara, znatno debljih zidova a prema tome i težih. Gubitak snage je neminovan, mada u velikoj meri zavisi od starosti i konstrukcije motora, kao i vrste uredjaja. Krece se od 10% kod savremenih do 20% kod starijih motora.

Što se tice rezervoara, koriste se iskljucivo cilindricni – toroidni koji se stavljaju na mesto rezervnog tocka ne mogu da izdrže pritisak od oko 200 i više bara. Uglavnom se koristi više manjih rezervoara, izradjenih od debelog livenog celika, pa su vrlo teški i zauzimaju mnogo mesta. Naravno, tu su i verzije od kompozitnih materijala kao što je kevlar, ali njihova visoka cena drasticno remeti racunicu.

Danas se uredjaj za KPG može ugraditi u brojne nove automobile bez gubitka garancije – možda biste pre kupovine mogli da proverite i ovu opciju.

Kao i kod plina, nakon ugradnje je potrebno uraditi atest – cena je ista, dok atest za metan traje tri umesto deset godina.

Kako ga zvati

–       Komprimovani prirodni gas ili KPG
–       prirodni gas,
–       zemni gas,
–       Compresed natural gas ili CNG
–       metan

Izvor: Auto Vesti