Auto gas kao pogonsko gorivo

Istorija auto gasa

Eksperimentisanja s gasovima kao gorivom pocinju pocetkom 19. veka. Philippe Lebon (1801), William Cecyl (1817), Samuel Brown (1823), Lemuel Wellman (1833) i Etienne Lenoir (1860) izradjuju motor s pogonom na gas. Tim studijama rešeni su tehnicki i radni problemi, a na osnovu njih Christian Reithman izradio je planove za izradu dvocilindarskog motora (1876).

Nakon što je motor na gas ušao u proizvodnju i proizvodni rezultati bili su izvrsni – preko 30.000 motora, javila se ideja za proizvodnju bržeg benzinskog motora, koji je 1882. proizveden u Daimler&Maybach. Posle toga motore na gas zamenili su benzinski motori, a od 1886. koriste se u autoindustriji.

Jedan od razloga zašto je u istoriji kao gorivo za automobile poceo da koristi benzin, a ne auto gas, je problem transporta auto gasa. U to vreme proces kompresije auto gasa, kako bi se olakšao transport, nije bio poznat. Izmedju 1920. i 1940., u vreme velike ekonomske krize i sloma Wall Streeta, do š lo je do velikog porasta korišcenja motora na gas zbog niske cene gasa, da bi taj trend napustio nakon ekonomske stabilizacije.

Šta je potrebno da se zna prilikom odlucivanja o ugradnji autogas uredjaja?

Autogas oprema se mnogo koristi u Italiji, Holandiji, Velikoj Britaniji, Rusiji, Ukrajini, Indiji, a kod nas je u zacetku, iako je pre devedesetih godina ugradnja bila u zamahu.

auto-gasCin ugradnje je u stvari adaptacija na opremi za ubrizgavanje goriva u motoru. Obavlja se na karburatorskim i ubrizgavajucim motorima automobila, skutera, camaca i agregata.

Najmanje promene u tom sistemu, tj. beznacajne su kod karburatorskih i motora sa jednom elektricnom diznom (Single Point Injection) pošto se gas dozira u vazduh, tj. smeša nastaje na istom mestu gde se i benzin dodaje u vazduh, tako da je usisna grana motora puna smeše goriva i vazduha. Kod ostalih nacina ubrizgavanja, gde su dizne na kraju usisnog voda vazduha, odnosno gde se benzin ubrizgava u vazduh neposredno pre cilindra, promene i rizici su veci.

Zašto?

Na tim motorima gas se umešava sa vazduhom na pocetku usisne grane, a ponegde, kod L-Jetronica na primer, odmah posle vazdušnog filtera, tako da je ceo usisni vod ili samo isisna grana puna eksplozivne smeše. Rizik takvog rada motora na gas je u cinjenici da pojava povratnog plamena automatski stvara pucanj u celom usisnom vodu. Ponekad može da »naduva« ili raspukne filter vazduha, protokomer, prikljucnu cev i sl. Povratni plamen retko se javlja iz nekoliko uzroka: pojava lutajuce varnice zbog proboja na kablovima, lošeg zaptivanja usisnog ventila ili siromašne smeše goriva ili pak vožnja sa skoro praznom bocom gasa.

Sklonost ka povratnom plamenu pri radu na benzin, motor ne pokazuje pošto i ako ga ima to je samo na kraju usisnog voda pred cilindrom (ne puca cela usisna grana jer smeša nije povezana).

Da bi se ti rizici umanjili sa uredjajem za doziranje gasa u motor ugradjuju se nepovratne klapne i sigurnosni ventili na usisnom sistemu. No i pored toga u slucaju cešce pojave povratne vatre, oštecenja su moguca.

Preventiva pri ugradnji je: ugraditi nove – sigurne kablove i razvodnu kapu i ruku, svecice sa boljim karakteristikama za rad pomocu gasa. Pre svega, glava motora mora da bude sigurna i sa dobrim zaptivanjem ventila. Poželjno je da motor ima ranije paljenje za 1 – 3 0 . Takodje el. ventili za minimalni broj obrtaja moraju da budu ispravni što se vidi kada na benzinu, motor pri hladnom startu ima odgovarajuci broj obrtaja na minimumu.

Uticaj na motor

Autogas zbog svojih karakteristika ima povoljan uticaj na motor:

  • tiši i mirniji rad motora
  • vek trajanja motora povecava se za oko 35%
  • potpuno sagorevanje smeše gas-vazduh u cilindrima motora ne dovodi do gubitka goriva u izduvnim gasovima
  • duži vek trajanja ulja u motoru (duže vremena zadržava vlastite karakteristike jer se izbegava razredjivanje s benzinom)
  • ne dopušta stvaranje korozije koja nastaje prisustvom aditiva koji se dodaju benzinu radi poboljšanja njegovih osobina
  • udvostrucuje se vek katalizatora i lambda sonde
  • cistiji izduvni gasovi.

Ušteda vožnjom na gas

dijagram

Investicija se u proseku isplati za predjenih 5.000 km

Izvor: Net Auto